WAPNA NAWOZOWE

Wapno z przerobu skał wapiennych – odmiana 05

Wapno odmiany 05 z uwagi na formę węglanową, powinno być stosowane przede wszystkim do odkwaszania gleb lekkich i średnich, jednakże może być wysiewane również na glebach ciężkich. Wapno o tej odmianie zawiera min. 40 % CaO, odsiew 2 mm – max 10 %, przesiew 0,5 mm – min. 50 % oraz niewielkie ilości związków magnezu i siarki. Zawartość chlorków w tym wapnie znajduje się poniżej dolnej granicy oznaczalności.

czytaj więcej

Wapno posodowe mokre – odmiana 09

Wapno odmiany 09 posiada formę węglanową i powinno być stosowane podobnie jak poprzednia odmiana na glebach lekkich i średnich, jak również na glebach ciężkich. Zawiera min. 20 % CaO, do 50 % H2O, do 3 % Cl oraz niewielkie ilości związków magnezu, siarki, żelaza i sodu.

czytaj więcej

Środek poprawiający właściwości gleby INOVIT – 35 CaO

Środek poprawiający właściwości gleby posiada formę mieszaną tj. wodorotlenkowo-węglanową, z tego względu powinien być stosowany przede wszystkim na glebach lekkich i średnich, jednakże można go również stosować na glebach ciężkich. Środek zawiera min. 40% CaO, do 30% H2O, do 3,5% Cl oraz niewielkie ilości związków magnezu, siarki, żelaza i sodu.

czytaj więcej

SIARKOVIT

Nawóz Siarkovit nadaje się do nawożenia wszystkich roślin uprawnych, w tym na gleby o odczynie kwaśnym i niskiej zawartości siarki. Zalecany jest w szczególności pod rośliny posiadające zwiększone zapotrzebowanie na siarkę (np. rzepak). Jest nawozem siarczanowym, którego formuła ogranicza wymywanie siarki i wapnia w okresie jesienno-zimowym i gwarantuje dobre odżywienie roślin ozimych.

czytaj więcej

Wapno nawozowe węglanowo-magnezowe Radkowit

Radkowit to wapno nawozowe węglanowo-magnezowe. Wykazuje się wysoką zawartością wapnia i magnezu (min. 45% CaO + MgO). Jest to produkt polecany na gleby bardzo kwaśne, kwaśne i lekko kwaśne o niskiej zasobności w magnez i wapń. Sprawdzi się szczególnie na glebach wymagających szybkiej i gruntownej zmiany odczynu.

czytaj więcej

Wapno pogaszalnicze podsuszone – odmiana 07

Wapno to poprawia chemiczne, biologiczne i fizyczne właściwości gleby, a w szczególności: odkwasza glebę, zapobiega unieruchamianiu fosforu, łagodzi ujemne skutki niedoboru magnezu, podwyższa efektywność nawożenia mineralnego i organicznego, sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów, ogranicza rozwój chorób gnilnych i wirusowych.

czytaj więcej

Instrukcja stosowania i przechowywania nawozów wapniowych

Wszystkie odmiany wapna cechuje jedna istotna cecha – pozbawione są one metali ciężkich lub ich ilości są śladowe. Wszystkie odmiany wapna wymagają starannego i równomiernego wysiewu po powierzchni oraz dokładanego wymieszania z całą warstwą orną gleby przy pomocy narzędzi uprawnych.

Zabrania się składowania wapna w pasie drogowym, łącznie z rowem, pod drzewami i krzewami, w odległości mniejszej niż 50 m od zbiorników i cieków wodnych.

Najbardziej odpowiednią porą do stosowania nawozów wapniowych jest okres letni – po zbiorach zbóż lub innych roślin. Przemawiają za tym: dość długi okres od wykonania zabiegu do zasiewu najbliższej rośliny, dzięki czemu wapno zdoła odpowiednio przereagować z glebą oraz na ogół korzystne warunki pogodowe, które ułatwiają dokładny rozsiew nawozu. W efekcie wapnowanie letnie, nazywane również „pożniwnym” już w pierwszym roku przynosi wzrost plonu.

Mniej korzystne, ale stosowane w praktyce jest wapnowanie późnojesienne (przed wykonaniem orki zimowej) i wiosenne. Zbyt wysokie uwilgotnienie gleby w tym okresie nie sprzyja dobremu wymieszaniu wapna z glebą, a ponadto opóźnia się termin siewu roślin jarych.

Wapnowanie stosowane w porze zimowej, poza korzyściami organizacyjnymi, oddziałuje lepiej na plony roślin niż wapnowanie przeprowadzone wiosną. W czasie stosowania wapnowania w okresie zimowym wydłuża się kontakt wapna z glebą, a ciężki sprzęt rozsiewający nie ugniata nadmiernie gleby i nie niszczy jej struktury. Zabieg wapnowania zimowego należy ograniczyć tylko do pól równinnych, na których nie występują spływy wiosenne. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu nie przeszkadza w przeprowadzeniu wapnowania.

PHU AGROPASZ

 ul. Jankowska 6
62-100 Wągrowiec

NIP: 673-16-90-608
REGON: 302735311

logo agropasz
  692 154 365 - Tadeusz Linkiewicz
  606 298 119 - Bartosz Paszek
  668 397 540 - Weronika Rychlewska

agropasz@vp.pl
Zapraszamy:
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00

Formularz kontaktowy

Administratorem danych osobowych jest PHU AGROPASZ z siedzibą w Wągrowcu przy ul. Jankowska 6.
Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Wysyłając formularz kontaktowy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania.